17.8.2023
Najít nejúčinnější způsob odstranění tetování či permanentního make-upu je již mnoho let cílem mnoha specializovaných ho make-upu je již mnoho let cílem mnoha specializovaných firem a odborníků na celém světě. V současné době je nejlep - firem a odborníků na celém světě. V současné době je nejlepším řešením jak nanosekundový Q switch Nd. YAG laser, tak ším řešením jak nanosekundový Q switch Nd. YAG laser, tak jeho příbuzná verze pikosekundový laser. Laserové centrum jeho příbuzná verze pikosekundový laser. Laserové centrum Tattoo Zone v Krnově těmito přístroji disponuje. Tattoo Zone v Krnově těmito přístroji disponuje.
Móda tetování a permanentního make-upu sice stále trvá, přesto se objevují klienti, kteří už se ho nabažili a přejí si ho odstranit. Mnozí se domnívají, že to není možné, že takový proces zanechá jizvy, popálení, hypo- nebo hyperpigmentaci. Jsou to zbytečné obavy. Při zvolení správné metody podobné nebezpečí nehrozí.
Patnáctiletá zkušenost
„Již před mnoha lety jsem zaznamenal zvýšený zájem klientů, kteří byli z různých důvodů nespokojení se svým tetováním a začali přemýšlet o jeho předělání nebo překrytí. Tato metoda se ne vždy jevila jako ta nejlepší. Tetování se muselo většinou výrazně ztmavit,“ říká Ivo Výboch z Laserového centra Tattoo Zone v Krnově. „Jako tatéři jsme začali testovat různé chemické způsoby odstranění tetování různými ,removery‘, tyto metody ale nebyly účinné. Rozhodl jsem se proto vybavit své studio laserem na odstranění tetování. S touto technologií mám již patnáctiletou zkušenost, kdy jsem vystřídal několik nanosekundových Q switch laserů.“
Abychom pochopili princip fungování laseru, je potřeba nejdříve pochopit princip samotného tetování. „Při aplikaci tetování a PMU je pigment vnášen jehlou do škáry. Tělo pokládá tento pigment za cizorodou látku, avšak není schopno se ho přirozenou cestou zbavit. Molekuly tetovacích i PMU barev jsou na to jednoduše příliš velké. Tělo následně reaguje tak, že pigment obalí kolagenem a tím jej v kůži zafixuje,“ vysvětluje Ivo Výboch.
Princip fungování laseru
Q-Switch nanosekundový Nd YAG laser je inteligentní neinvazivní laserové zařízení, které generuje vysoce intenzivní světelné pulzy. Každý pulz trvá pouhou miliardtinu sekundy. Jedná se o proces, kdy je fotoakustická a zároveň tepelná energie směrována na pigmenty, které se tak rozkládají na mikročástice. Rozbité částice jsou pak přirozenou cestou vyloučeny lymfatickým systémem z lidského těla. Tento proces trvá obvykle 6 až 8 týdnů, kdy tetování postupně bledne. Lasery pracují v různých vlnových délkách a frekvencích. Každá z nich je určena pro jinou barvu a vrstvu kůže. Například černé a ostatní tmavé pigmenty jdou odstranit nejlépe, protože reagují na všechny vlnové délky.
Odstranění permanentního make-upu
„Čím dál více se v naší praxi setkáváme s klientkami, které potřebují pomoci s nepovedeným permanentním make-upem z jiných salonů nebo touží po změně a chtějí si nechat poupravit svůj starší PMU tzv. cover-upem,“ konstatuje Markéta Tichavská z kosmetického salonu In Visage v Krnově. „Pokud je kůže nasycená pigmentem natolik, že zde není místo pro pigment nový nebo by prosvítal stávající, je nutné použít laser na zesvětlení nebo úplné odstranění PMU. Počet ošetření je individuální, většinou jde o 1 až 4 sezení po 6–8 týdnech, záleží rovněž na mnoha jiných faktorech stejně jako u odstranění klasického tetování.“
Zdroj: časopis Kosmetika a Wellness
12.12.2022
Odstranění tetování laserem je dnes velmi často využívané. Jak odstaňování probíhá, jaké je hojení a důsledky, nám exkluzivně řekl Ivo Výboch, který má s laserem 15 let zkušeností.
Jak jste se k odstraňování tetování dostal? A co je pro tuto práci potřeba?
Je to už 15 let. Tehdy jsme hodně řešili coverupy a předělávky. Dřív se v lékařských zařízeních tetování vybrušovala vysokofrekvenční „bruskou“, já v té době zjistil, že se vyvýjejí laserové přístroje pro odstraňování tetování. Tak jsem si zjišťoval informace a pořídil si první laser. Chtěl jsem být o krok napřed, nezabývat se jen tetováním, ale i jeho odstraněním, nebo zesvětlením na budoucí předělávku. Potřebujeme k tomu samozřejmě klavitní přístroj, ale také povolení hygieny a spoustu zkušeností.
Jak odstranění tetování probíhá? A na jakém principu laser funguje?
Je to podobné jako na tetování. Sednete si do křesla, dostanete ochranné brýle, případně použijeme znecitlivující krém. Poté, co tetování odstraníme, místo chladíme vzduchem, nebo chladícím gelem. Laser, který používáme (Q switch ND yag laser – neodymový laser) pracuje tak, že jeho paprsek vystřeluje v intervalech. Proniká pokožkou k pigmentu, aniž by ji poškodil, nebo zanechal jizvy, a při kontaktu s pigmentem ho rozstřelí. Lymfatický systém ho pak odvádí pryč. Hojení pak trvá 6-8 týdnů, kdy tělo pracuje na tom, aby odvedlo pigment pryč. Po cca 2 měsících můžeme pokračovat.
Na co by se měl klient připravit před zákrokem? Je to podobné jako před tetováním?
Určitě by neměl klient přijít pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek. Také by neměla přijít gravidní žena, pokud jde o tetování na břiše, dále epileptici a onkologičtí pacienti, kteří by vše měli prodiskutovat s lékařem. Určitě by klient měl být v klidu, najedený, odpočatý. Vlastně je to podobné tetování.
Existují nějaká rizika, jako popáleniny apod.?
Pokud někdo používá jiné lasery, samozřejmě hrozí popáleniny nebo jizvy. Je ale potřeba používat správný laser, který nepoškodí kůži, ani její pigmentaci. Může se objevit kapička krve, pokud má někdo tenkou kůži, to se ale vyhojí a udělá se malý stroupek, který navíc pomáhá odstranit pigment. V takovém případě pak je vhodné používat hojící krémy jako při tetování. Všem doporučuji krém s aloe vera, který kůži prospívá.
Dají se odstranit všechna tetování? Bez ohledu na stáří, barevnost, nebo umístění?
Dají. Čím je ale tetování starší, nebo amatérsky provedené, tím lépe se odstraňuje. Profesionální tetování vyžaduje více sezení. Amatérské tetování, nebo permanentní make-up se dá odstranit za 2-3 sezení. Také záleží na pigmentu, nejlépe se odstraňují tmavé pigmenty, tedy černá, hnědá apod. Pigmenty podobné pokožce, jako oranžová/béžová, se ztěží odstraňují. Tetování na kritických místech, jako uvnitř pusy, odstanit jdou, výjimkou je oční bělmo, které zkrátka nelze odstranit.
Z jakého důvodu lidé vyhledávají laser?
Například pokud mají napsaná jména svých bývalých protějšků, nebo někdy se už jen neshodují s tématem tetování. Velkou skupinou jsou také ti, kteří si nechají odstranit tetování kvůli zaměstnání. Nakonec je mnoho těch, kteří chtějí staré tetování přetetovat, a laser jim pomůže ho zesvětlit.
Je možné tetování odstranit na 100 %? A zůstávají po laseru například jizvy?
Ano, je to možné, ale chce to trpělivost a čas. Občas, když už zbývá jen pouhý stín z původního tetování, odstraní se dokonce samo. Jizvy nezůstávají, pokud se dodrží správný postup a zvolíte zkušeného odborníka.
Je možné, že někdo nemůže (např. ze zdravotních důvodů) podstoupit laserové odstranění tetování? A co by v takovém případě měl dělat, pokud chce tetování opravdu odstranit?
Vždy bych doporučil konzultaci s lékařem. Pokud existuje předpoklad, že zdravotní stav se zlepší, určitě se vyplatí vyčkat. Existuje ale varianta, jak tetování odstranit bez laseru. V lékařských zařízeních se pod celkovou anestezií dá podstoupit vyříznutí, to ale zanechává jizvy.
Zdroj: casprozeny.cz
12.12.2022
Ivo Výboch je jedním z nejznámějších tatérů, které v naší zemi máme. Exkluzivně pro Čas pro ženy nám prozradil, jaké byly jeho začátky, i čemu se naučil v zahraničí.
Jak jste se ke své profesi dostal? Inspiroval Vás někdo, nebo jste k tomu byl veden?
K téhle profesi jsem se dostal sám. Někdy v roce 1991 jsem narazil na časopis o tetování. Do té doby jsem maloval obrazy, kreslil obrázky, a prodával jsem je po burzách. Díky tomu časopisu jsem hned přesně vědel, co chci dělat, a tak jsem se vydal touhle cestou.
Tehdy bylo tetování poměrně novou záležitostí. Byl Váš začátek snadný, nebo bylo naopak těžké se prosadit?
Moje první vybavení jsem si pořídil tak, že jsem si z jednoho německého časopisu vystřihl reklamu studia z NewYorku, odkud jsem si ho objednal. Poté jsem si našel kontakt na Vladimíra Franze, bývalého kandidáta na post prezidenta, který založil první studio v ČR. U něj mě zaučovali dva jeho tatéři. Následně jsem musel vyřídit různá oprávnění a souhlas, přičemž ani tehdejší úřednice nevěděly jaký. Do živnostenského listu jsme napsali umělecké tetování, ale výraz úřednic byl stejný, jako byste za nimi dnes přišli, že chcete být kosmonaut. Po živnostenském listu přišla hygiena, která tehdy neměla ani stanovený provozní řád, a tak jsme ho dávali dohromady i pro celou ČR. Co se klientů týče, nejdříve chodili mí přátelé, první rebelové, kteří chtěli malé dráčky a štíry. Tehdy jsem tetoval třeba 2 nebo 3 lidi za měsíc. Pak se to rychle rozkřiklo, hodně udělala také doba, dnešní média. Nemůžu říct, že by začátky byly lehké nebo snadné.
Nejste úspěšný jen v ČR, ale také ve světě. Jak se Vám podařilo prosadit se i v zahraničí? A jaké zkušenosti jsem tam získal?
V podstatě tím, že jsem jezdil na festivaly do Polska, Německa nebo Rakouska. Na tatérské festivaly se sjížděli konkurenti z celé Evropy, a každá soutěž mě posouvala dál. I když se snažíte na max, pak koukáte jak tetují ostatní, vidíte tatéry z jiných zemí, jejich techniku, styl. Konzultujete to s nimi, předáváte si zkušenosti, a to se vlastně děje pořád. Díky soutěžím jsem se posouval dál, protože jsem hodně soutěživý.
Kromě vlastního salónu máte i tatérské kurzy. Jak takový kurz probíhá, a kdo se do něj může přihlásit?
V mém studiu jsou kurzy tetování a piercingu, má přítelkyně pak dělá kurzy permanentního make-upu a kosmetiky. Máme vždy individuální přístup, takže pokud někoho učím tetovat, je vedle mě, sleduje mou práci, je součástí provozu. To je, podle mých patnácti let zkušeností, to nejlepší, co žákovi můžu dát. Na umělé kůži se moji žáci učí jen tehdy, když jsou úplní začátečníci, ale většinou i ti brzy přejdou na živého klienta. A kdo může přijít? Nejdříve si nechávám poslat jejich výtvarné práce, ty posoudím. Podle toho, na jaké úrovni konkrétní člověk je, se rozhodneme, případně mu doporučíme ještě nějaký kurz kreslení. Ale pokud například někdo neumí kreslit portréty, ale je skvělý v ornamentech, grafice apod., pak i takové žáky bereme.
Pokud si vzpomínáte na své začátky, je podle Vás nějaký rozdíl v tomto oboru v dnešní době? Například technika, motivy nebo i přístup tatérů?
V technice i technologii je obrovský posun. Dnes jsou například bezdrátové strojky, já začínal s vlastnoručním pájením jehel ze špendlíků na hmyz. Dnes se také dělají návrhy i vizualizace přes tablet, designy jsou víc propracované a je tu i poradenství. Dříve se tetovalo stylem “+− takhle velké“. Taky se tetovalo spíše na místa, která snadno zakryjete, dnes je to přesně naopak – tetování musí být vidět. A tatéři? Dnes je konkurence nutí být stále lepší, věnují se své práci víc. Ale někteří z mé generace zaspali v 90. letech, a i pokud někoho učí, moc je neposouvají. Já se snažím sledovat trendy, být v tahu, zaručit zákazníkovi spokojenost.
Před dvěma lety jste přišel s projektem Yakoza. Jak Vás to napadlo, oč vlastně jde, a má i nějaký hlubší význam?
Vlastně jsem měl v salonu asi tři roky kozu. Stála tam, a pak přišel covid. To znamenalo zavřené studio, a tak jsem ji začal tetovat. Prvotní záměr byl jen designový prvek, tetují se peněženky, boty, já si vymyslel tohle. Asi měsíc jsem na tom dělal, zkrátka, když není do čeho píchnout, vždy se něco najde. Jméno Yakoza pak vychází z názvu Yakuza.
Jako tatér s mnohaletou praxí jste jistě zažil mnohé. Jak podle Vás vypadá ten správný tatér? A v čem dnešní tatéři dělají největší chyby?
Správný tatér dnešní doby je tak trochu i psycholog, měl by umět naslouchat lidem a vytvořit příjemnou atmosféru. Obzvláště pokud jde klient na první tetování. Pro někoho je tetování relax, při které se vypovídá ze svých problémů. Samozřejmostí by mělo být i výtvarné nadání a odbornost, to ale musí každý klient poznat sám, například z portfolia tatéra. Co se chyb týče, myslím si, že si toho občas naloží příliš. Neodhadnou svůj limit, a pak zkrátka vyhoří. Někdo po dvou, někdo po deseti letech. Já tetuji cca 8 měsíců v roce, během volna odpočívám, maluji, sportuji,.. Asi díky tomu jsem i po 30ti letech schopný pokračovat. Některým tatérům navíc stoupne sebevědomí, naroste jim ego, a to se pak odrazí na špatném přístupu k zákazníkům.
Českým tatérům jste nasadil laťku velmi vysoko. Máte nějakou radu pro ty, kteří drží strojek poprvé v ruce?
Řekl bych to asi citátem, že “ve chvíli, kdy si řekneš, že to nezvládneš, je konec. Když si ale řekneš, že to dokážeš, vše teprve začíná“. Taky se nenechejte ovlivnit. Když mám na kurzu žáka, říkám mu, aby vše dělal podle sebe. Všichni vidíme stejnou věc jinak, a tak se snažím podporovat jejich styl.
Chtěl byste něco vzkázat našim čtenářům?
Aby si čtenáři v dnešní bláznivé době, kdy se svět strašně rychle mění, zachovali zdravý selský rozum. Vše dopadne tak, jak má, a když už, posuzujte vše vlastním selským rozumem.
Zdroj: casprozeny.cz
24.10.2022
Výtvarník Ivo Výboch z Krnova do roku 1992 maloval jen obrazy. Pak se mu náhodou dostal do rukou německý časopis o tetování. Tato událost mu úplně změnila život.
„Okamžitě jsem věděl a cítil, že tetování je věc, kterou chci dělat. Tetování je pořád výtvarná tvorba. Tetovací jehla mi slouží úplně stejně jako tužka nebo štětec. Jsem schopen vytvářet obrazy do lidské kůže, a to mě fascinuje,“ říká Výboch ve filmovém dokumentu Tattoo Zone 30 let, který o něm a o lidech kolem jeho jeho tetovacího studia natočil režisér a kameraman Petr Hrubeš. Film měl veřejnou premiéru v krnovském klubu Kofola na oslavách třiceti let nejstaršího tetovacího salonu v Krnově.
Ve filmovém dokumentu vystupují také začínající talentovaní tatéři Sára Výbochová a Šimon Výboch, kteří se vydali ve stopách svého otce. Řada dalších kolegů tatérů a potetovaných klientů v dokumentu popisuje, jak jim Ivo Výboch pomohl najít cestu k profesionálnímu tetování. Například zástupce primáře Slezské nemocnice ve filmu prozradí, že se díky přátelství s Výbochem nechává tetovat už dvacet let. Lékař představí také tetování svého syna, který měl po těle spoustu obrázků už před maturitou.
Netetuj se blbě
Výbochův krnovský salon Tattoo Zone založený v roce 1992 patří k nejstarším nejen v Krnově, ale v celé České republice. Ivo Výboch se stal ve své branži známým pojmem nejen jako český průkopník profesionálního tetování a šiřitel osvěty, ale především na sebe upozornil výtvarnou kvalitou a originalitou motivů. Není divu, že fanoušci tetování ke třicátinám Výbochova salonu Tattoo Zone uspořádali v Kofole tak velkolepou narozeninovou oslavu.
Mezi gratulanty nechyběla Aneta Cibulková, která poprvé představila svou výpravnou knihu Netetuj se blbě. „Oslovila jsem Iva ještě když probíhala crowdfundingová kampaň, která pomohla zaplatit vydání knížky. Doufala jsem, že mu ten námět sedne, protože Ivo se mohl postavit za odbornou část mé knížky. Je určená těm, kteří se chtějí dobře tetovat. Neříkám jaký námět je pro ně ten správný, ale představuji jim celou škálu procesů, jak by měl výběr probíhat. Jak nad tetováním přemýšlet, jak vybírat tatéra nebo co dělat, když se něco nepovede. Knížka může být také startem pro začínající tatéry,“ uvedla Aneta Cibulková, která do své knížky zařadila vybrané práce 21 vybraných českých a slovenských tatérů. Zmiňuje také odstrašující masakry jako tetování připínáčkem z nástěnky nebo v kriminálnické kérky vidličkou.
Historka z živnosťáku
Když před třiceti lety Ivo Výboch začínal, klienti požadovali, aby jejich obrázky byly schovatelné pod oblečení. Nechtěli mít problémy třeba v zaměstnání. Dnes už společnost tetování plně akceptuje, takže naopak frčí tetování co nejvíc viditelné. Dalším obrovským posunem v branži byl před pár lety vynález bezdrátového tetovacího strojku. K založení krnovského studia Tattoo Zone se váže veselá historka, jak šel Ivo Výboch oznámit na živnostenský úřad, že by se chtěl živit tetováním. „Paní na živnosťáku na mě koukaly s otevřenými ústy, jako kdybych po nich chtěl něco neskutečného. Jako kdybych jim hlásil, že chci být kosmonautem,“ směje se při vzpomínce na vykulené úřednice Ivo Výboch.
Ve filmovém dokumentu představuje také další příbuzné obory jako permanetní make up nejtenčími jehlami nebo odstraňování zastaralých a nepovedených obrázků z kůže laserem. Nebo svůj vynález: tetování kozy, přes kterou se skáče v tělocvičně. Vysvětluje také jak probíhá zesvětlení obrázku pro cover up tattoo, neboli opravy a předělávky. Nejčastějším požadavkem klientů je odstranění jmen a dat bývalých protějšků.
Kromě tetování a odstraňování tetování se Tattoo Zone věnuje také vzdělávání. Pořádá kurzy piercingu, tetování a ve spolupráci s kosmetickým studiem In-Visage Markéty Tichavské také permanentního make upu. Výboch vede začínající kolegy k tomu, aby nekopírovali své idoly a učitele, ale hledali svůj vlastní styl. Sám nikdy neodložil paletu a štětce. Ve volných chvílích svůj tvůrčí umělecký potenciál rozvíjí také na plátnech.
„Když mě nebavilo poslouchat ve škole, tak jsem si kreslil do deníčků a sešitů různé komiksy. To mi zůstalo, že chci občas tvořit jen podle sebe. Na moje malování vzpomínají spolužáci na třídních srazech. Taky na vojně ze mě udělali kronikáře,“ ohlíží se do minulosti Ivo Výboch ve filmu Tatto Zone 30 let. A budoucnost? Rád by si vybíral fajnovou práci s motivy, které ho osobně baví a zajímají. Chtěl by víc malovat na plátno a uspořádal výstavu svých obrazů. „Pokud bych měl mít nějakou vizi pro budoucí léta, tak abychom já, Sára a Šimon pracovali společně,“ prozradil Výboch svou rodinnou vizi.
Dar pro psí útulek
„Ivo je především supr chlap. Za těch deset let, co kooperujeme, jsme se ani jednou nepohádali. Dal bych za něj ruku do ohně,“ svěřil se ve filmu další známý krnovský tatér Olda Pavelek, jedna z tváří Tatto Zone.
Narozeninovou oslavu v Kofole pojali tatéři a jejich klienti jako příležitost pro dobročinnost. Přímo na pódiu během narozeninové oslavy namalovali tatéři čtyři obrazy, které se vydražily za 35 tisíc korun. Za tyto peníze fanoušci tetování nakoupili hromady granulí a žrádla, a vyrazili do Opavy, aby potěšili pejsky v útulku. "O dobročinnou část oslav se postarala moje životní partnerka Markéta Tichavská se svou dcerou Sárou. Chtěl bych holkám poděkovat za sebe i za zvířátka," uzavřel Ivo Výboch.
4.10.2022
Krnovské studio Tattoo Zone slaví 30 let!
https://www.instagram.com/reel/CjBMuFYjKTd/?igshid=MDJmNzVkMjY%3D
Kontaktujte nás
tel: +420 608 721 102
email: info@tattoozone.cz